Helise Lieberman uhonorowana odznaką Bene Merito


Od lewej do prawej stoją odznaczeni Bene Merito: Jonathan Ornstein, Helise Lieberman, Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna, oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Press Release Download >

Dyrektorka Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce -  warszawskiej filii Taube Philanthropies z siedzibą w Kalifornii - została nagrodzona prestiżową odznaką Bene Merito przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej, Grzegorza Schetynę. Helise Lieberman została uhonorowana podczas uroczystości w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wraz z pozostałymi odznaczonymi: Naczelnym Rabinem Polski, Michaelem Schudrichem oraz dyrektorem JCC Kraków, Jonathanem Ornsteinem. Każdy z uhonorowanych otrzymał odznakę: "Za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej."

Podczas uroczystości minister Schetyna podziękował Helise Lieberman, Michaelowi Schudrichowi i Jonathanowi Ornsteinowi za ich wkład w pogłębianie stosunków polsko-żydowskich.

Od momentu ukończeniu Uniwersytetu Brandeis w 1979 roku, Helise Lieberman jest zaangażowana w pracę edukacyjną oraz działania na rzecz społeczności żydowskiej. Jako dyrektorka Centrum Taubego nadzoruje Taube Jewish Heritage Tours, edukacyjny program turystyczny oferujący indywidualnie przygotowane wycieczki szlakiem dziedzictwa żydowskiego dla rodzin, grup, osób indywidualnych; a także Mi Dor Le Dor - program szkoleniowy, kształtujący liderów, oferowany młodym edukatorom zaangażowanym w szeroko pojętą żydowską edukację. W poprzednich latach Helise Lieberman pełniła funkcję dyrektorki – założycielki warszawskiej szkoły Lauder-Morasha; pracowała jako dyrektorka European Association of Jewish Community Centers, oraz dyrektorka programowa kilku fundacji Hillel w rejonie nowojorskim. Helise Lieberman była również konsultantką Rothschild Foundation (Europe), Westbury Group, oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Była uczestniczką w Melton Senior Educators Program w Izraelu w 2007-2008 r.


"Od momentu dołączenia do nas w 2009 roku, aby poprowadzić działalność naszej fundacji w Warszawie, obecność Helise jest ogromnie cenna dla naszej Fundacji", powiedział Tad Taube, prezes Taube Philanthropies. "Jej oddanie odrodzeniu życia żydowskiego w Polsce nie ma sobie równych.  Posiada głęboką wiedzę na temat historii polskich Żydów i duże zrozumienie współczesnego życia, z czego skorzystały i korzystają tysiące turystów i mieszkańców Polski. Jesteśmy dumni, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski ją uhonorowało. "

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele polskiego MSZ, Ambasady USA w Polsce i gminy żydowskiej w Polsce, w tym Dr. Sebastian Rejak, wysłannik polskiego Ministra Spraw Zagranicznych do spraw stosunków z diasporą żydowską; Prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Anna Chipczyńska, prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
###

TAUBE PHILANTHROPIES

Taube Philanthropies zostało założone w 1981 roku przez Tada Taube. Fundacja, z siedzibą w Rejonie Zatoki San Francisco, oraz w Warszawie, koncentruje swoje filantropijne działania na nauce, zachowaniu dziedzictwa żydowskiego, kulturze i sztuce, edukacji i rozwoju instytucjonalnym, przede wszystkim w rejonie San Francisco oraz w Polsce.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy odwiedzić: www.taubephilanthropies.org.