Sefarim: Projekt wydawniczy przyznaje dofinansowanie


Projekt wydawniczy Sefarim, wspierany przez the Dutch Jewish Humanitarian FundTaube Foundation for Jewish Life & Culture i Fundację Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce z przyjemnością ogłasza, że trzy książki z sześciu, które dostały grant zostały właśnie wydane

Dr. Anna Sommer Schneider "Sze'erit hapleta Ocaleni z Zagłady. Działalność American jewish Joint Distribution Committee w Polsce w latach 1945-1989" ("She'erit Hapletah The Survivors of the Holocaust. The Activities of the American Jewish Joint Distribution Committee in Poland 1945-1989”)

Dr. Erica Lehrer „Na szczęście to Żyd. Polskie figurki Żydów”. (”Lucky Jews. Poland’s Jewish figurines”)

Irena Wiszniewska “My, Żydzi z Polski” ("We, Jews from Poland”)

 Program Sefarim wspiera współwydawanie literatury faktu wysokiego kalibru dotyczącej szeroko rozumianej tematyki polskich Żydów. W ramach projektu przyznawane są fundusze na publikację wybranych prac, które przynoszą nowy wgląd i perspektywę w żydowską historię, dziedzictwo i współczesne życie, oraz promują debatę publiczną. W ramach Sefarim będą odbywać się także panele z udziałem autorów, a na stronie Centrum Taubego i fanpage'u na Facebooku pojawią się krótkie prezentacje książek i wywiady z autorami. 

W odróżnieniu od innych programów przyznających granty, Sefarim rozpatruje książki, nad którymi prace wciąż trwają. Komitet decydujący o przyznawaniu dotacji składa się z m.in. z akademików i autorów z wielu różnych dyscyplin, którzy spotykają się dwa razy w roku aby rozpatrzyć aplikacje. Komitet bierze pod uwagę oryginalność książek i ich wkład w rozwój studiów polsko-żydowskich i publicznej debaty na temat polsko-żydowskich relacji. Rozpatrywane są zarówno opracowania naukowe jak i popularne.

Aby uzyskać więcej informacji proszę pisać na: sefarim@centrumtaubego.org.pl