Zarząd


Rabbi Michael Schudrich, Board Chair.Rabin Michael Schudrich, przewodniczący zarządu. Naczelny Rabin Polski ma długą i bogatą historię działalności w gminach żydowskich w Europie Wschodniej i Azji. Jako student, w latach 70-tych, rozpoczął swoje podróże do Europy Wschodniej, prowadząc grupy i spotykając się z członkami tego, co pozostało po społecznościach żydowskich w dawnym bloku wschodnim. Po tym jak został rabinem, pracował w latach 1983-89 w Japonii. W 1992 powrócił do Warszawy, w czerwcu 2000 został Rabinem Warszawy i Łodzi, a w grudniu 2004 Naczelnym Rabinem Polski. Michael Schudrich służy rosnącej liczbie żydowskich gmin w Polsce także jako oficjalny łącznik z polskim rządem i Kościołem Katolickim.

 

Janusz Makuch, wiceprzewodniczący zarządu.Janusz Makuch, wiceprzewodniczący. Makuch jest dyrektorem Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, największym tego rodzaju w Europie. Pierwsza edycja imprezy miała miejsce 1988 z jeszcze wówczas skromnym programem, ale o ogromnym symbolicznym znaczeniu: reprezentacji kultury, która w komunistycznej Polsce była skazana na wymarcie. W 1995 roku organizatorzy i przyjaciele Festiwalu powołali Stowarzyszenie z Januszem Makuchem jako jego przewodniczącym. We wrześniu 2003 roku otrzymał honorowy dyplom od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w podziękowaniu za zasługi na rzecz promocji Polski za granicą.

 

Dr. Eleonora Bergman, Board Member.Dr. Eleonora Bergman, członek zarządu. Doktor Bergman jest byłą dyrektorką Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, największego zbioru polskich judaików na świecie. Jest doktorantką historii na Uniwersytecie Warszawskim, od lat pracuje intensywnie pomagając przy dokumentacji i restoracji cmentarzy żydowskich, pomników i innych ważnych miejsc. Doktor Bergman jest historyczką architektury, specjalizującą się w polskich synagogach. Współpracowała z i doradzała takim instytucjom, jak m.in. World Monuments Fund, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Instytut Yad Vashem, czy U.S. Commission for the Preservation of America’s Heritage Abroad. Dodatkowo była członkiem międzynarodowego zespołu planistycznego Muzeum Historii Żydów Polskich, oraz jest członkiem międzynarodowego zespołu ekspertów ds. zarządzania b. obozem Auschwitz-Birkenau. Doktor Bergman jest autorką i współautorką pięciu książek i licznych artykułów dotyczących dziedzictwa żydowskiego w Polsce.